Sadarbības darbnīcas no pirmskolas līdz vidusskolai “Pētnieciskā darbība matemātikā un dabaszinātnēs”
Uz sadarbības darbnīcām 4.decembrī pulcējās 51 dabaszinātņu un matemātikas pedagogs gan no Brocēnu, gan no Aizputes, gan Vaiņodes novada. Šāds seminārs, kurā vienkopus pulcējas dažādu vecumposmu – pirmsskolas, sākumskolas, pamatskolas un vidusskolas – pedagogi, lai runātu kopīgi par pētnieciskās darbības mācīšanas un mācīšanās lietām, analizētu kādas noteiktas standarta prasības izpildi, ir ļoti nozīmīgs.
Rīta cēlienā viesi no Aizputes un Vaiņodes novadiem apmeklēja A/S „Cemex”, lai iepazītos ar cementa ražošanas procesiem. Rūpnīcas darbinieces Aija un Eva mūs laipni uzņēma: pastāstīja un parādīja, kā top cements, kādas ir tā kvalitātes prasības, kā ražot cementu, izmantojot alternatīvo enerģiju, kā arī filmu par ražošanu. Pēc tam bija īsa iepazīstināšana ar laboratoriju; ar autobusu tikām izvadāti pa rūpnīcas teritoriju, lai no ārpuses apskatītu filmā redzētās ražošanas vietas.
Pēcpusdienā, strādājot darba grupās, matemātikas un dabaszinātņu skolotāji apsprieda valsts standartā noteiktās pētnieciskās darbības prasmes, to plusus un izaicinājumus katrā vecumposmā, kopīgās problēmas un to risināšanu. Pedagogi varēja iejusties bērnudārznieku un skolēnu lomā, piedaloties stundu fragmentos katrā vecuma posmā, kuros savā pieredzē dalījās PII „Mūsmājas” skolotājas Inguna, Ņina, Sandra un Valentīna, Inovatīvas pieredzes skolas skolotājas Vivita, Daiga, Vita, Vineta un skolotāja Digna.
Pedagogiem, kas strādā skolā, īpaši patika būt kā bērnudārzniekiem – nodarbībās ne mirkli nebija iespējams atpūsties un domāt par blēņām, jo bija jāpēta čiekuri dažādos aspektos, jāpiedalās izzinošās rotaļnodarbībās. Savukārt, “bērnudārznieki” iejutās skolas bērnu lomās – pētīja augļus un dārzeņus, palīdzēja Vinnijam Pūkam sadalīt vienādās daļās kūku sākumskolā. Skolotāji risināja problēmuzdevumus matemātikā un ķermeņu peldēšanu pamatskolas posmā, bet vidusskolas posmā iepazinās ar mācību materiālu par funkcijas formulas iegūšanu Valentīndienas sirsniņai koordinātu plaknē un noteica dažādu šķidrumu pH līmeni, lai prastu izvēlēties savā uzturā veselībai labvēlīgākos.
Skolotājas, kuras māca dabaszinātņu mācību priekšmetus, kā kopīgas „labās lietas” atzina iespēju vērot dabu laukā tuvu skolai, skolēnu interesi un iesaistīšanos pētniecības procesā. Kā kopīgi risināmas problēmas atzina materiāli tehniskās bāzes nodrošinājumu, skolēnu atmiņas trenēšanu, datu matemātisko apstrādi u.c.
Matemātikas skolotāji kā “plusus” atzina skolēnu prasmi pētīšanas procesā izmanot IT, strādāt ar dažādiem informācijas avotiem, lietot simbolus, lasīt diagrammas, strādāt komandā. Kopīgi visos vecumposmos kā “izaicinājums” parādās lasītprasme, darba kultūra, neprasme argumentēt savu viedokli, kā arī neprecīzas matemātiskās valodas lietošana.
Paldies visiem, kas šajā seminārā ar aizrautību un interesi piedalījās grupu darbā un praktiskajās nodarbībās un augsti novērtēja semināra saturu, norisi un lietderību.
Dabaszinātņu MA vadītāja Anete Milta un matemātikas MA vadītāja Vineta Mielava