Mācību gada noslēgumā Brocēnu novadā notika vēl nebijis pasākums. Pateicoties Vītolu fondam un Monreālas Latviešu sabiedriskajam centram, novada 7. klašu bija iespēja viduslaiku vēsturi apgūt Saldus J. Rozentāla vēstures un mākslas muzejā un Jaunpils pilī. Mūsu mērķis bija praksē pārbaudīt mācību stundā apgūtās zināšanas un iepazīt tuvākajā apkārtnē notiekošo viduslaikos. Ekskursijas sākumā pabijām Saldū, kas agrāk bija pazīstama kā Frauenburga. Jaunieši izlozēja katrs savu viduslaiku vārdu. Starp mums atradās: Tālavs, Pārsla, Zalga, Magone, Rota, Alnis, Laimis, Visvaris, Apogs, u.c. Darbs tika organizēts divās grupās. Katra grupa gāja savu izziņas ceļu. Vieni pēc attēla cēla seno kuršu pili un iekārtoja pilskalnu vēlāk arī Frauenburgas pili. Interesanti bija vērot, kā jaunieši no lielā piedāvātā lietisko avotu klāsta atlasa katrai pilij piederošos avotus. Otra grupa pēc Frauenburgas pils apraksta veidoja zīmējumus. Izrādījās, ka šis uzdevums bija visgrūtākais. Pils katrā zīmējumā bija tik dažāda. Pēc piļu celtniecības un zīmēšanas, visiem bija iespēja izkalt Saldus monētu.
Jaunpils pilī mūs sagaidīja pils atslēgas glabātāja. Uzvilkām viduslaiku tērpus un devāmies iepazīt pils vēsturi un izdzīvot viduslaikus. Lūk, daži skolēnu teicieni par pasākumu:
Visi kā viens vienojās – mēs gribam šādas vēstures stundas.
Pēc pils apmeklējuma bija iespēja spēlēt viduslaiku spēles. Populārākās jauniešiem bija loku šaušana un staigāšana ar ķekatām. Vislielākais piedzīvojums – ēdiena baudīšana viduslaiku krodziņā ar rokām. Tā bija nenovērtējam pieredze – izdzīvot vēstures stundās mācīto, piedzīvot jaunu vēstures faktu atklāšanas prieku un iepazīt tuvējo apkārtni. Saprast, ka vēsture dzīvo, tā nav sastingusi zinātne.
Interesanta pieredze bija satikt savus vienaudžus no kaimiņu skolām. Domājam, ka šādu ekskursijas veidu vajadzētu turpināt. Esam taču viena novada cilvēki. Mums kopā jādzīvo, jāapgūst tik daudz jaunā un jāattīsta savs novads.
Sagatavoja: Laura Miķelsone