Būt par līderi, tā ir praktiska nodarbe!
2020. gada 6. un 7. martā Brocēnu vidusskolā norisinājās skolēnu veidota domnīca par “Starptautisko drošību” sadarbībā ar VITAE un EP deputātes Daces Melbārdes iniciētajā projektā “Nākotnes līderu akadēmija”. Domnīcu veidoja 10. klases skolēni – Leandra Spriesle, Mareks Lapsenbergs, Ādams Maks, Klāvs Zakevics, Daniela Lasmane un 12. klases skolēns Renārs Apaļais. Domnīca norisinājās 2 dienu garumā, bija ieradušās projekta komandas no Kandavas un Liepājas 5. vidusskolas. Jau pirmās dienas pēcpusdienā mēs, domnīcas vadītāji, iejutāmies lektoru lomās un sniedzām dalībniekiem mūsu sagatavotās nodarbības par starptautisko drošību. Domnīcas pirms pasākuma bijām novadījuši savas skolas skolēniem, lai laicīgi varētu pieslīpēt saturu un pārvarēt bailes no lielākas auditorijas. Vakarā – nakts pārgājiens pa Brocēniem ar dažādiem kontrolpunktiem un izlaušanās istabām, lai praksē varētu pārbaudīt sadarbības prasmes un savstarpējo komunikāciju, kuras nepieciešamas nostiprināt, domājot par starptautisko drošību. Tieši ap pusnakti baudījām šī projekta nu jau tradīciju- “Vakara pasaciņu”, kurā mierīgo un sirsnīgo gaisotni radīja mūsu skolas direktors Egons Valters un Ādama mamma Kristīne Maka. Lai papildinātu mūsu domnīcu, bijām uzaicinājuši 4 lektorus, kuri papildināja mūsu organizētās aktivitātes ar profesionālu redzējumu Rīta darbnīcu uzsāka RSU lektors Mārtiņš Daugulis, kurš stāstīja par savu pieredzi, par saviem domubiedriem, kā arī diskutējām par obligāto militāro dienestu. Saistībā ar drošību no dažādiem aspektiem ceļošanas laikā mums interesanti pastāstīja ceļojumu aģentūras “Impro” gids Juris Levics. Par militārajām darbībām, par Latvijas armiju, par misijām klausījāmies zemessardzes 4.Kurzemes brigādes komandiera pulkveža Andra Rieksta stāstījumu. Īpaši emocionāli uzstājās Latvijas iedzīvotājs no ASV David Michael Carrillo, kurš dzīvo Latvijā jau 10 gadus kopā ar savu latviešu ģimeni, pieņemtajiem bērniem. Viņš runāja par to, kā viņš jūtas Latvijā kā cilvēks ar citādāku ādas krāsu, viņa redzējumu par Latviju. Domnīcu dalībnieki noslēgumā rakstīja: patika tas, ka palikām pa nakti skolā; iepazinām Brocēnus un tuvāko apkārtni; uzzināju, kur ir droši ceļot un kur nav; veidoju un izteicu viedokli par dažādām tēmām debatējot; iepazinu cilvēkus un ieguvu jaunus draugus; guvu atziņas no lektoriem, kuri pārstāvēja dažādas jomas; izpratne par dažādiem drošības jautājumiem; komunikabli jaunieši un interesanti viedokļi; cits skatījums uz lietām, kā arī gūtā pieredze.Lūk, arī pašu domnīcas veidotāju atziņas.
Klāvs – pasākumā un tā gatavošanā bija iespēja gūt milzīgu pieredzi. Sapratu, ka vienmēr viss ir jāplāno vēl sīkāk, nekā tas jau ir. Mācēt uzdrošināties un darīt.
Mareks – man patika tas, kādu vidi radījām dalībniekiem, patika iejusties vadītāja lomā.
Renārs – sapratu, ka ir liela starpība starp pasākuma dalībnieku un veidotāju. Ir grūti noorganizēt pasākumu un piedalīties tā vadīšanā, bet es domāju, ka mums pirmajai reizei, darot kaut ko šādu, ir izdevies diezgan labi. Protams, ir, kas vēl jāuzlabo, arī man, lai es varētu labi komunicēt ar saviem komandas biedriem. Sapratu, lai noorganizētu labu pasākumu, ir nepieciešams darīt visu laicīgi, un ir labi, ja ir daudz kontaktu, jo tad būs vienkāršāk. Domāju, ja vēlreiz man būtu jāpiedalās šāda veida pasākuma organizēšanā, es to darītu, jo man jau būtu neliela pieredze, un pasākums varētu izdoties vēl labāks. No šīs domnīcas galvenokārt ieguvu pieredzi pasākumu organizēšanā, projekta rakstīšanā, komandas darbā.
Leandra – manuprāt, domnīca bija izdevusies, protams, ir , pie kā ir jāpiestrādā. Mani priecē tas, ka uz mūsu domnīcu bija atbraukuši jaunieši, kuri tiešām bija apņēmīgi, atvērti, ļoti draudzīgi, bija ieinteresēti it visā, ko mēs piedāvājām, un visi tiešām aktīvi iesaistījās un darbojās – nebija tādi, kas sēdēja malā vai atteicās kaut ko darīt. Ar šo pasākumu es sevi pilnveidoju nedaudz vairāk un sapratu, ka vienmēr ir vajadzīgs plāns B.
Paldies skolasbiedriem, skolotājiem kas mums palīdzēja un atbalstīja, it īpaši skolotājām Laurai Miķelsonei un Daigai Barančanei, kas palīdzēja šim pasākumam izdoties.
Leandra Spriesle, 10.a